Wyjazd w ramach stypendium DAAD
W dniach 11.10-19.10.2018 mieliśmy okazję uczestniczyć w programie stypendialnym „Podróże do Niemiec dla grup studenckich” organizowane przez DAAD (Deutscher Akademischer Austauschdienst, pol. Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej). W wyjeździe uczestniczyła 15-osobowa grupa członków Koła Naukowo-Badawczego GIS oraz opiekun, dr hab. inż. Jan Blachowski.
Pierwszym przystankiem naszej podróży był Instytut Badawczy Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt (DLR) w Neustrelitz. DLR to ośrodek aeronautyki i badań przestrzeni kosmicznej Republiki Federalnej Niemiec, który prowadzi prace badawczo-rozwojowe w dziedzinie aeronautyki, kosmosu, energii, transportu, cyfryzacji i bezpieczeństwa. W trakcie wizyty poznaliśmy zakres działalności Agencji a także praktyczne przykłady prowadzonych badań.
Następnie udaliśmy się do Muzeum Techniki oraz Muzeum Historii. W Muzeum Techniki mieliśmy okazję poznać historię rozwoju technologii oraz wziąć udział w pokazach naukowych. W dalszej części zwiedziliśmy Muzeum Historii Naturalnej, co pozwolilo nam pogłębić wiedze z zakresu historii Ziemi i geologii.
Kolejnym przystankiem była wizyta na Technische Universität Berlin, W trakcie spotkania poznaliśmy organizację Instytutu oraz prowadzone tam kierunki nauczania. Bardzo interesujące okazały się prezentacje projektów badawczych realizowanych przez pracowników naukowych, także z udziałem doktorantów i studentów.
Naszą podróż kontynuowaliśmy w Dreźnie. Spacerowaliśmy po starówce i nad Łabą podziwiając rekonstrukcję zabytkowej zabudowy miasta. Zwiedziliśmy rokokowy pałac Zwinger z Galerią Starych Mistrzów Malarstwa, a punktem kulminacyjnym było podziwianie eksponatów zgromadzonych w Salonie Matematyczno-Fizycznym gdzie spędziliśmy więcej czasu niż planowaliśmy. Spoglądaliśmy na Drezno z tarasu widokowego kopuły Frauenkirche, a także przechadzaliśmy się Augustusstraße spoglądając na uwieczniony w porcelanie Pochód Elektorów Saskich.
W przedostatnim dniu odwiedziliśmy Technische Universität Bergakademie Freiberg. Zwiedziliśmy kompleks – Reiche Zeche czyli Kopalnię Srebra. Niezapomnianym przeżyciem dla uczestników był zjazd na głębokość – 150 m oraz zwiedzenie podziemnych laboratoriów badawczych i dydaktycznych, w których studenci TUBAF odbywają zajęcia terenowe. Ostatnią częścią naszej wizyty w TUBAF było zwiedzanie niesamowitej wystawy Terra Mineralia – muzeum mieszczące 3500 najpiękniejszych eksponatów minerałów z kolekcji dr Eriki Pohl-Ströher.
Podczas ostatniego dnia wyjazdu członkowie Koła Naukowo-Badawczego GIS udali się do Staatsbetrieb Geobasisinformation und Vermessung Sachsen (GeoSN) – jest to jeden z wydziałów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych landu Saksonii sprawujący nadzór nad m.in. katastrem, modelami wysokościowymi oraz zdjęciami lotniczymi. Uczestniczyliśmy również w zajęciach terenowych przygotowanych przez pracowników instytutu.