Wrocławski GIS Day 2019
Właśnie nadszedł ten czas, czyli „Czas na GIS jest właśnie dziś ” – pod takim hasłem świętowaliśmy VI edycje Wrocławskiego GIS Day’a. Motyw hasła ma na celu pobudzenia społeczności wrocławskiej oraz zachęcenia do edukacji w zakresie systemów informacji geograficznej. Każdy korzysta z niego, nawet o tym nie wiedząc, dlatego to jest nasza przyszłość, którą tworzymy już dziś!
W tym roku obchody Dnia GIS’u przeprowadzone zostały w dniach 12-13 listopada. Organizacja tego wydarzenia przypadła współpracy trzem głównym uczelniom wrocławskim. Uniwersytet Przyrodniczy jako Studenckie Koło Naukowe Geodetów działające na Wydziale Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji, Uniwersytet Wrocławski jako Koło Naukowe Studentów Geografii im. Juliana Czyżewskiego z Wydziału Nauk o Ziemii i Kształtowania Środowiska oraz Politechnika Wrocławska jako Koło Naukowo-Badawcze GIS na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii. Główne aspekty Święta zostały przeprowadzone na terenie kampusu Uniwersytetu Przyrodniczego (Budynek C3).
W pierwszym dniu konferencji można było dowiedzieć się mnóstwa ciekawych tematów związanych z GIS’em podczas sesji wykładowych oraz spotkać wspaniałych prelegentów. Poruszone zostały takie tematy jak: „HGIS-czym się to je ? Zastosowanie GIS w badaniach historycznogeograficznych” przez dr hab. Waldemara Spalleka z Uniwersytetu Wrocławskiego; „Wykorzystanie bezzałogowych statków powietrznych do poszukiwania ludzi zaginionych” przez prof. dr hab. Tomasza Niedzielskiego; „GIS w archeologii” przez dr Joannę Krupa-Kurzynowską z Politechniki Wrocławskiej; „Poznawaj, korzystaj, przetwarzaj – o potencjale Geoportalu Dolny Śląsk” przez Wydział Geodezji i Kartografii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego; „Witam w XXI wieku, czyli jak programy komputerowe ułatwiają prace geodetom” przez Cubic Orb. Podczas obchodów porozmawiać można było z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego o Geoportalu, z reprezentantem Leica Geosystems oraz przedstawicielami Gisplaya. Podczas przerw nie zabrakło również atrakcji, poczęstunku czy nagród.
Drugi dzień został przeznaczony dla zastosowań praktycznych w GIS’ie w postaci warsztatów, które przeprowadzone zostały na Politechnice Wrocławskiej oraz po części na Uniwersytecie Wrocławskim. Uczestnicy warsztatów nie opuścili sali bez nagród oraz co ważniejsze zdobytej wiedzy.
Ciekawostka: Pierwszy oficjalny GIS Day odbył się 19 listopada 1999 roku, a jego pomysłodawcą był prezes i współzałożyciel firmy Esri- Jack Dangermond.