Dzień Geodety 2015
W czwartek 19 marca 2015 roku odbyła się druga edycja Dnia Geodety na Politechnice Wrocławskiej, której organizatorami – podobnie jak przed rokiem – były Koło Naukowo-Badawcze GIS oraz Koło Naukowe Grupa Młodych Geodetów, działające na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii. Podczas tegorocznego spotkania studenci mieli możliwość uczestniczenia w panelu dyskusyjnym z zaproszonymi gośćmi, a także wysłuchać wystąpień przedstawicieli kadry naukowej Wydziału oraz prezentacji prac inżynierskich tegorocznych absolwentów kierunku Geodezja i Kartografia.
Głównym punktem spotkania był panel dyskusyjny, do którego zaproszeni zostali przedstawiciele administracji publicznej i przedsiębiorstw geodezyjnych oraz członkowie Stowarzyszenia Geodetów Polskich oraz Stowarzyszenia Kartografów Polskich:
- dr hab. inż. Joanna Bac-Bronowicz, Prezes Stowarzyszenia Kartografów Polskich,
- dr inż. Ludmiła Pietrzak, Wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Geodetów Polskich,
- dr inż. Andrzej Klimczak, Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Geodetów Polskich oddział we Wrocławiu,
- Mieczysław Gabryszewski, członek Zarządu Stowarzyszenia Geodetów Polskich oddział we Wrocławiu,
- Jacek Siedlik, Prezes firmy MGGP Aero,
- Paweł Zając, Prezes firmy AP.GEO Geodezja i Geoinformatyka,
- dr inż. Jan Blachowski, kierownik Zakładu Geodezji i Kartografii na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej.
Przybyli goście odpowiadali na pytania dotyczące m.in. uprawnień geodezyjnych, kartograficznych i fotogrametrycznych, obecnej sytuacji na rynku pracy czy odpowiedzialności wynikającej z wykonywanego zawodu. Moderatorem dyskusji był dr inż. Józef Woźniak, pracownik naukowy Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej oraz członek Zarządy Stowarzyszenia Geodetów Polskich oddział we Wrocławiu.
W dalszej części zgromadzeni wysłuchali wystąpień przedstawicieli kadry naukowej oraz absolwentów studiów I stopnia na kierunku Geodezja i Kartografia:
- mgr inż. Jarosław Wajs: „Nowe możliwości fotogrametrii i teledetekcji z wykorzystaniem UAVs w zastosowaniach inżynierskich”,
- inż. Katarzyna Masłowska: „Ocena dostępności niezagospodarowanych złóż surowców skalnych w województwie dolnośląskim metodą AHP”,
- inż. Anna Kopeć: „Porównanie określenia objętości metodą Global Navigation Satellite System i Terrestrial Laser Scanning na przykładzie pomiaru zrekultywowanego składowiska odpadów „Maślice” we Wrocławiu”,
- inż. Joanna Spych „Opracowanie geoportalu PWr – czyli rozwiązania GIS dostępne dla każdego”.
Czwartkowe spotkanie spotkało się z pochlebnymi opiniami uczestników i słuchaczy, stanowiąc cenną możliwość spojrzenia na zawód geodety z perspektywy innej niż tylko zajęcia ćwiczeniowe czy wykłady. Organizatorzy zapewniają, że zapoczątkowana rok temu tradycja zostanie podtrzymana i już za rok na początku marca odbędzie się kolejny Dzień Geodety na Politechnice Wrocławskiej, na który serdecznie zapraszamy już teraz.